A Doua Sansa Pentru Cei Care Nu Au Prins Admiterea Din Toamna La Universitatea Bucuresti

Universitățile din România au început, încă de pe 3 septembrie, admiterea de toamnă. Astfel, elevii care nu au luat bacalaureatul în prima sesiune și au reușit să treacă peste examenul maturității în cea de a doua sesiune, mai au o șansă.

universitatea bucuresti admitereLa Universitatea București admiterea a început de pe 3 septembrie, pentru studiile universitare de licență. Sunt alocate 286 de locuri la buget și aproximativ 1200 în regim de taxă.

Admiterea se va desfășura în perioada 3-10 septembrie, iar pentru programele unde se intră pe bază de  examen, elevii vor susține probele în perioada 12-16 septembrie.

La Facultatea de Jurnalism şi Relaţii Publice se vor susține probe scrise de Limba Română, creativitate și expresivitate, iar la Facultatea de Litere, specializarea Comunicare şi Relaţii Publice (IF), elevii vor susține o probă scrisă de 4 ore la limba română şi o limbă străină.

La Facultatea de chimie contează în proporție de 75% media generală a examenului de bacalaureat şi 25% un test grilă din: chimie organică, chimie anorganică sau generală.

La fel și la Facultatea de Fizică, unde se va susține un test grilă din tematica examenului de bacalaureat, la alegere din Matematică şi Ştiinţe (Matematică, Fizică, Chimie, Biologie).

La Facultatea de Geografie contează 25% din media generală a examenului de bacalaureat și 75% nota la o probă scrisă propusă.

La Teologie ortodoxă pastorală şi Teologie ortodoxă pastorală - 50% media generală a examenului de la bacalaureat şi 50% proba scrisă.

Facultatea de Limbi şi Literaturi Străine oferă specializările Italiană, Portugheză, Filologie Clasică, Rusă, Slave (cehă, polonă, slovacă), Maghiară, Neogreacă, Rromani, Limbi moderne aplicate, Studii iudaice. Pentru admiterea la unul dintre aceste programe este importantă media generală a examenului de bacalaureat.

În ceea ce privește numărul de locuri, acestea sunt dispuse astfel:

• Facultatea de Administraţie şi Afaceri: 68 de locuri cu taxă
  • Facultatea de Chimie: 33 de locuri la buget; 139 de locuri cu taxă
  • Facultatea de Drept: 130 de locuri cu taxă (ID)
  • Facultatea de Filosofie: 14 locuri la buget; 45 de locuri cu taxă
  • Facultatea de Fizică: 75 de lcouri la buget; 81 de locuri cu taxă
  • Facultatea de Geografie: 29 de locuri la buget; 158 de locuri cu taxă
  • Facultatea de Geologie şi Geofizică: 10 locuri la buget; 50 de locuri cu taxă
  • Facultatea de Istorie: 72 de locuri cu taxă
  • Facultatea de Jurnalism şi Ştiinţele Comunicării: Publicitate ID (50 de locuri cu taxă)
  • Facultatea de Limbi şi Literaturi Străine:
  • Franceză (20 de locuri cu taxă);
  • Germana (20 de locuri cu taxă);
  • Spaniolă (20 de locuri cu taxă);
  • Maghiară (3 locuri la buget; 10 locuri cu taxă);
  • Filologie Clasică (1 loc la buget; 6 locuri cu taxă);
  • Studii iudaice (6 locuri cu taxă);
  • Rromani (1 loc la buget; 4 locuri cu taxă);
  • Cehă (4 locuri cu taxă);
  • Slovacă (4 locuri cu taxă);
  • Limbi moderne aplicate (engleză-croată) (10 locuri cu taxă).
  • Facultatea de Litere: 17 locuri la buget; 181 de locuri cu taxă
  • Facultatea de Ştiinţe Politice: 8 locuri la buget; 131 de locuri cu taxă
  • Facultatea de Teologie Ortodoxă: 58 de locuri la buget; 17 locuri cu taxă
  • Facultatea de Teologie Romano-Catolică: 25 de locuri la buget; 5 locuri cu taxă
  • Facultatea de Teologie Baptistă: 12 locuri la buget; 5 locuri cu taxă

Numărul total de locuri este de 3450, admiterea se desfășoară în perioada 3-18 septembrie, până pe 10 având loc înscrierile, iar în perioada 12 – 18 septembrie 2012  examenele de admitere. Rezultatele vor fi afișate pe 21.